Albanian artist Pashk Pervathi


Kujtim Buza
Model i bukurise harmonike

E njoh pikturen e Pashkut qysh ne fillimet e tij kur peneli i mbushur me ngjyre shtrihej gjere ne telajo (fiber), duke modeluar...
me shume >>
Abaz Hado
Pervathi, piktor i sistemeve estetike

... Ai, si nje poet lirik, e sheh natyren si pjese shpirterore qe e frymezon dhe e ben te realizoje. Ka nje dialog...
me shume >>
Ferid Hudhri
Pashk Pervathi u fut ne pikturen shqiptare me peizazhe realiste te vendlindjes, ashtu si dhe paraardhesit e tij. Kishte rreth dhjete vjet qe ekspozonte ne Lezhe dhe ne Tirane duke...
me shume >>
Suzana Varvarica Kuka
Per piktorin Pervathi, thenia e te madhit Picasso se "subjekte te ndryshme te diktojne menyra shprehje te ndryshme" eshte shume e rendesishme. Ne kete kuptim ai pranon se:...
me shume >>
Ismail Lulani,
Kur shikoj pikturat e Pashk Pervathit emocionohem pasi shoh natyren e vendit tim te hedhur mjeshterisht ne telajo.
Kjo me jep kenaqesi.
Individualiteti i tij eshte...
me shume >>
Petro Kokushta
Ai nuk pershkruan, perkundrazi, perpjekjet e tij synojne te behen sinonim i nje individualiteti qe eshte orientuar drejt nje pikture autentike te tokes ku jeton, te ketij...
me shume >>
Ali Oseku
Elegant ne modelimin e peisazhit, intim e shume personal. Tani ai fillon te pikturoje dhe te meditoje. Me pak fjale: mjaft konciz, me i sigurte, me i kursyer. Me mjete me...
me shume >>
Gazmend Leka
Si ne ditet e para krijimit te Qenies

... qiej te kalter e te kthjellet, por te pabanuar nga shpezet.
... ujra te gjelberta plot zaje, por te pabanuar nga...
me shume >>
Rexhep Ferri
DITA E PIKTORIT

Pėr tė qenė njė me njė me jetėn, jo vetėm pėr kėtė apo atė kohė, dola te dita e piktorit.

Takova Pashk Pervathin.

Dhe, pėrjetova...
me shume >>
Gjelosh Gjoka
I dashur Pashk.

Nuk kam dashur qe te ma shpjegosh artin dhe veprimtarine tende, me qellim qe ate ta miratoj dhe t'i afrohem ne menyren time.Posaqerisht me ka interesuar...
me shume >>
Anna Mistani Tirelli
Piktura e Pashk Pėrvathit ndikon historinė e artit tė sė ardhmes!

Prurja pikturore e Pashk Pėrvathit, paraqet inspirime te ndryeshme te ēastit, me ngjyra tė...
me shume >>
Arsim Kajtazi
Thellėsia, kaltėrsia e ngrohtėsia mediterane

Krijuesi qe e ben te ngrohte dhe te kalteren.


........Dhe tashmė po hetoj se ka nisur njė...
me shume >>
Agron Gjekmarkaj
Pashk Pervathi - Poeti i piktures Shqiptare

Ne nje distance kohore pre 5 vitesh nga botimi i katalogut te pare, Pashk Pėrvathi njė nga piktorėt mė aktiv ne skenen e artit...
me shume >>
Maya Green
Pashk Pėrvathi, njė artist dhe mjeshtėr i madh qė e do jetėn dhe njerėzit.

Jam e prekur nga veprat e tij. Ka aq shumė pėrsosmėri dhe romantizėm sa fillon tė kesh atė...
me shume >>